a ja wcale nie ułatwiam komunikacji - duzo mam na głowie i tak pisze niezrozumiale - przepraszm. Posiadanie jakiekolwiek obywatelstw nie jest powodem do dumy czy wstydku. Jednak przynależność do jakiegoś środowiska juz tak - i to widac na przestrzeni poprzednich wieków (np rycerstwo) jak i we współczesnym społeczeństwie (zwykła klasa - klika kujonów itp) - sposób jaki funkcjonujemy w społeczństwie.

No mnie akurat egoizm nie motywuje do rzeczy dobrych - za dużo z tym zachodu i trudu a i tak najcześciej sprawdza sie powiedzenie: "nie chciej innym zrobic dobrze a źle ci nie będzie". Mnie motywują historie związane z innymi ludźmi - ich przykład, poświęcenie, albo zwyczajnośc i lekkośc w rpzeżywaniu swojej codzienności...

bajekbe

Nie zrozumieliśmy się, bo ja uważam, że możliwość posiadania x obywatelstw nie jest ŻADNĄ podstawą, do bycia dumnym, czy zawstydzonym.
"potrzeba nam motywacji, inspiracji w postawach i dokonaniach innych - bo nie zyjemy sami zdala od innych". co do motywacji, to myślę, że własny egoizm- dążenie do tego, by żyło się najlepiej i najwygodniej, jest najlepszą motywacją. Co do drugiej części zdania, to wybacz, ale nie widzę związku :)

prattle

no wydaje mi się, że nie jest przypadkiem - jeśli o jedno zbiegasz - to nie ma tu przypadkowości ale celowe działa... chyba, że piszesz o czyms innym i się nie rozumiemy.

Żyjesz gdzie, zyjesz ale potrzeba nam motywacji, inspiracji w postawach i dokonaniach innych - bo nie zyjemy sami zdala od innych

:)

bajekbe

Czy posiadanie 2 obywatelstw też nie byłoby przypadkiem?
Dlaczego mam być dumna z czyichś osiągnięć? Żyję tutaj, teraz i wydaje mi się, że powinniśmy się skupić na realnych możliwościach.

Na młodsze pokolenia narzekało się zawsze.
I kiedy trzeba połączyć siły doświadczenia, wiedzy z energią i entuzjazmem, jedni nie szanują drugich...

prattle

oj... muszę poprawić arkusz styli dla komentarzy!

Myślę, że nie jest to do końca przypadek:) Gdybyś urodziła się poza granicami RP to miałabyś inne obywatelstwo oprócz polskiego. W sumie gdybyś pogrzebała w korzeniach to może byś też znalazła podstawy by ubiegać sie o inne obywatelstwo.

Co się tyczy dumy. Ja jestem dumny jak myślę o tym, że Polska była kiedyś imperium, że mimo usilnych starań naszych sąsiadów nie zniknęła z mapy Europy, że Polacy byli najlepszymi najemnikami i żołnierzami, że jesteśmy główna siła robotniczą Europy, że wierzyli w wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna, że byli najbardziej przekornymi więźniami, że byli wybitnymi wynalazcami... Wstyd? Z uogólnionego "młodszego pokolenia" :/

bajekbe

Czy to, że jestem Polką nie jest przypadkiem? Z czego duma? Z czego wstyd?

prattle