duma i szacunek

społeczeństwo
Bartosz Piotr Bajek

Na przestrzeni lat zatraciliśmy wiele cech i zachowań, które charakteryzowały Polaków kiedyś. Nie, nie będzie to post o zabarwieniu narodowościowym - bez obaw. Nie umknęło jednak mojej uwadze to, że trudno jest dziś mówić o honorze, a co dopiero o patriotyzmie!

Z pośród wielu wartości, które zatraciliśmy wydawać by się mogło bezpowrotnie najbardziej ubolewam nad dwiema: duma z bycia Polakiem i szacunek dla starszych.

Co można zaobserwować dziś, to nawet nie brak dumy, ale zażenowanie z faktu bycia Polakiem, choć trzeba przyznać, że nasi rodacy częstokroć dostarczają ku temu powodów. Gdyby jednak poczytać więcej na temat wybitnych Polaków i ich osiągnięć...

Czy wiedzieliście, że Polak opracował najskuteczniejszy wykrywacz min, który był używany aż do lat 90-tych XX wieku? Że to Polak wymyślił kamizelkę kuloodporną, walkie-talkie, zaprojektował pojazd księżycowy, którego używali amerykańscy astronauci podczas misji na księżycu? Polscy lotnicy byli najskuteczniejsi w czasie Drugiej Wojny Światowej, Polacy złamali kod Enigmy i brali wiele samobójczych akcji, walcząc o każdy kraj Europy?
Czy nie napawa Was to dumą, gdy o tym czytacie? Można by tak jeszcze długo wymieniać...

Wydaje mi się, że okres komunizmu wypłukał z nas resztki dumy. Większość z tych, co pielęgnowali w sobie patriotyzm, kierowali się honorem, z których moglibyśmy być dumni i brać przykład, pozostali za granicami Polski, a ci co wrócili byli prześladowani lub wyklęci. Komunizm zniechęcił nas do nas samych i uczynił bycie Polakiem czymś wstydliwym.

Szacunku do starszych także nas oduczono. Kiedyś starsi, jako mądrzejsi i doświadczeni byli traktowani z należnym im szacunkiem. Dziś starci to "moherowe berety", paranoicy widzący wszędzie folksdojczów, ksenofobiczni fanatycy, obrońcy krzyża, widzowie TV Trwam...

Pamiętajmy, że to ludzie którzy przeżyli wojnę, okupację, komunizm... Już sam komunizm jest mglistym wspomnieniem dla nas, a wojna jest już abstrakcją i czymś niewyobrażalnym, zwłaszcza dla pokoleń, które jeździły do Niemiec na wakacje, na truskawki. Starsi ludzie powinni mieć prawo swobodnie wyrażać swoją opinię i obawy i mieć pewność, że zostaną wysłuchani i zrozumiani.

Wielu ludzi narzeka na Polskę, choć w sumie nie maja ku temu podstaw. Starsi walczyli o Polskę, przelewali krew i tracili najbliższych, aby otrzymać komunizm, gdzie byli tłamszeni, represjonowani i siłą rzeczy znów zmuszeni do walki by otrzymać IIIRP - ojczyznę, w której są spychani na margines społeczny. Oni mają prawo czuć się rozczarowani i mówić, że "nie o taka Polskę walczyli".